Holandia to kierunek szczególnie chętnie wybierany przez Polaków w kontekście pracy zarobkowej. Wyższe wynagrodzenie i ciekawe oferty w poszczególnych branżach sprawiają, że każdego roku pojawia się tam wielu nowych pracowników. Ile wynosi płaca minimalna w Holandii? Sprawdzamy, jakie są zarobki w Holandii. 

Od czego zależą zarobki w Holandii? 

Stawki minimalne są regulowane przez prawo holenderskie i zmieniają się co pół roku. Korekta jest dokonywana z uwzględnieniem obecnej sytuacji gospodarczej i wskaźnika inflacji. Duży wpływ na warunki zatrudnienia w Holandii ma działalność układów zbiorowych pracy (CAO). 

Holenderski system płac uzależnia minimalne stawki wynagrodzeń przede wszystkim od wieku pracownika. Płaca minimalna jest przedstawiana w ujęciu miesięcznym, tygodniowym i dziennym. Zarobki w Holandii determinują również oczywiście podatki. Więcej na temat podatków w tym kraju przeczytasz w artykule: Podatki w Holandii.

Stawki płacy minimalnej w Holandii – na czym polega „wiekówka”? 
 

Minimalna stawka wynagrodzenia w Holandii różni się w zależności od wieku pracownika. Wiekówka to system prawny, który umożliwia pracodawcom wypłacanie niższych pensji pracownikom poniżej 21. roku życia, co jest praktyką powszechnie stosowaną w Holandii. W zależności od firmy wysokość wynagrodzenia może być ustalana na podstawie rocznika urodzenia pracownika lub jego dokładnej daty urodzenia. „Wiekówka" została wprowadzona, aby zachęcić młodych ludzi do kontynuowania nauki i rezygnacji z pracy w młodym wieku w celu skupienia się na edukacji. Z drugiej strony tak uregulowana ustawowa płaca minimalna ma promować lojalność i doświadczenie starszych pracowników. 

„Wiekówka" to spory problem dla legalnie zatrudnionych pracowników, którzy dopiero wkraczają w dorosłość. Sprzeciw niektórych obywateli i liberalnych środowisk politycznych budzi fakt, że starsi zatrudnieni za tę samą pracę otrzymują nawet o kilkadziesiąt wyższe wynagrodzenie od młodych pracowników. 

Znajduje to odzwierciedlenie w decyzjach politycznych. Jeszcze w 2017 roku ogólna płaca minimalna obejmowała tylko osoby po 23 roku życia. W 2019 roku na pełne wynagrodzenie mogły liczyć już osoby po ukończeniu 21 lat. Z tych względów w przyszłości istnieje możliwość, że „wiekówka" zostanie zlikwidowana. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszyłoby młodych Polaków, którzy chętnie szukają pracy w Holandii. 

Stawki godzinowe od 1 stycznia 2024 roku 

Minimalne stawki godzinowe zostały podwyższone z początkiem 2024 roku. Jednolite wynagrodzenie za godzinę wynosi obecnie dla pracowników w wieku 21 lat i starszych 13,27 euro brutto. To wzrost o 3,75 pkt proc. 

Dla pracowników młodocianych godzinowe stawki minimalne zostały ustalone na poziomie: 

 • pracownicy w wieku 18 lat – 6,64 euro brutto, 

 • pracownicy w wieku 19 lat – 7,96 euro brutto, 

 • pracownicy w wieku 20 lat – 10,62 euro brutto.  

Nowe przepisy z 2024 roku dotyczące minimalnego wynagrodzenia, wyeliminowały dotychczasowe podziały na minimalne stawki dziennie, tygodniowo i miesięcznie. Zgodnie z nowym prawem, minimalne wynagrodzenie jest ustalone jako jednolita stawka za godzinę pracy, która przysługuje wszystkim pracownikom. Miesięczne wynagrodzenie będzie kalkulowane na podstawie liczby godzin spędzonych w pracy. Dzięki temu, niezależnie od tego, czy pracownik wykonuje 40 godzin pracy tygodniowo, czy 36, jego stawka godzinowa pozostanie taka sama. 

Dodatki do pensji w Holandii 

Osoby pracujące w Holandii mogą skorzystać z dodatków do pensji. Dodatki te są obowiązkowe i najczęściej wynoszą: 

 • 125 procent stawki minimalnej, jeśli pracujesz ponad 8 godzin dziennie,  

 • 125 procent stawki minimalnej, jeśli pracujesz w nocy, 

 • 125 procent stawki minimalnej, jeśli pracujesz w sobotę, 

 • 150 procent stawki minimalnej, jeśli pracujesz w niedzielę, 

 • 200 procent stawki minimalnej, jeśli pracujesz w święto.  

Praca w Holandii - ile zarabia przeciętny Polak? 
 

Obowiązujące regulacje w zakresie płac minimalnych sprawiają, że z góry wiesz, ile w Holandii wynosi najniższa pensja. Pod tym kątem kraj wypada całkiem nieźle na tle Unii Europejskiej. Jeśli szukasz pracy, pomocne będą wszelkiego rodzaju agencje pracy. W przypadku większości ofert jasno podana jest stawka godzinowa, a także dodatkowe benefity, takie jak chociażby zakwaterowanie.  

Zarobki w Holandii zależą przede wszystkim od branży, kwalifikacji oraz doświadczenia kandydatów. Minimalna stawka godzinowa jest najczęściej oferowana przez pracodawców pracownikom niższego szczebla. W tym przypadku otrzymasz wyższe wynagrodzenie za każdą dodatkową godzinę pracy, więc ostateczna wypłata zależy przede wszystkim od wymiaru czasu pracy. W przypadku prac sezonowych najczęściej nie ma jednak problemu z przepracowaniem 40 godzin tygodniowo, a często bez problemu można też wyrobić nadgodziny.  

Na podwyżki mogą liczyć przede wszystkim osoby z umiejętnościami komunikacyjnymi. Jeśli oprócz angielskiego znasz również holenderski, Twoje możliwości na rynku pracy się zwiększają. Najwyższe stawki bez wykształcenia obowiązują w sektorze budowlanym. Całkiem nieźle można też zarobić na magazynach, zwłaszcza na wyższych stanowiskach czy z dodatkowymi uprawnieniami albo certyfikatami (np. operator wózka widłowego zarabia za godzinę pracy średnio 4-5 euro więcej niż zwykły pracownik magazynu). Osoby wykształcone bez problemu mogą rozwijać się w swoim zawodzie – należy pamiętać, że Holandia oferuje tam wyższe wynagrodzenie niż w Polsce, ale wyższe są również koszty życia.  

Jak w rzeczywistości wypadają zarobki w Holandii? 
 

Minimalne wynagrodzenie w Holandii jest stosunkowo wysokie. Jednocześnie kraj nie jest znacznie oddalony od Polski i pracuje tam wielu rodaków. Z tego powodu praca w Holandii jest wybierana przez coraz większą liczbę Polaków.  

Zastanawiasz się, ile można zarobić, wyjeżdżając do pracy do tego kraju? Każdy pracodawca ostatecznie ustala swoje stawki (które oczywiście muszą być wyższe niż stawka minimalna brutto obowiązująca w danym okresie), jednak wskazówek co do możliwości mogą dostarczyć ogłoszenia dostępne w internecie. Jakie są rzeczywiste zarobki w Holandii? Poniżej znajdziesz przykładowe wysokości wynagrodzenia w Holandii: 

 • Pracownicy budowlani bez większych problemów mogą osiągnąć zarobki powyżej płacy minimalnej. Średnie wynagrodzenie za tydzień pracy przekracza w ich przypadku 900 euro brutto.  

 • Elektryk zarobi przeciętnie od 2500 do 4000 euro. Mechanik samochodowy zatrudniony w prywatnym zakładzie może liczyć na zarobki przekraczające 3400 euro.  

 • Najwięcej zarabiają oczywiście wysoko wykwalifikowani pracownicy – w ich przypadku na nikim nie robi wrażenia wynagrodzenie powyżej 6500 euro brutto za miesiąc pracy.  

Pamiętaj, że opisane zasady pracy w Holandii dotyczą zarówno obywateli, jak i Polaków przyjeżdżających do kraju i legalnie zatrudnionych. Jako pracownik powinieneś co miesiąc otrzymywać od pracodawcy wykaz składników wynagrodzenia. Znajdziesz w nim zarówno kwotę netto, jak i brutto pensji. W ten sposób możesz kontrolować poprawność rozliczeń. Nie zapominaj również, że do podjęcia legalnej pracy w Holandii potrzebujesz numer BSN. O tym, co to jest numer BSN przeczytasz w tym artykule: "Czym jest numer BSN i jak go wyrobić?".

Odzyskaj zwrot z Holandii button