Co roku wielu Polaków wyjeżdża do Danii, aby podjąć się pracy tymczasowej. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego jak korzystne odliczenia umożliwia im duński urząd skarbowy SKAT. Sprawdź jakie ulgi Ci przysługują.

Ulgi na dojazdy do pracy w Danii

Jeżeli ośrodek życia osoby pracującej w Danii, znajduje się w Polsce, to może ona odliczyć m.in. koszty wynajmu noclegu czy dojazdu do pracy. Wysokość ulg jest zależna od kwoty dochodu, odległości między miejscem zamieszkania a miejscem zatrudnienia oraz ilości podróży do Polski w danym roku podatkowym.

Możliwe jest odliczenie kosztów poniesionych w związku z koniecznością dojazdu z tymczasowego miejsca zamieszkania w Danii do miejsca pracy w zależności od pokonywanej odległości i częstotliwości podróży.

Przykładowo, jeżeli codzienna droga do pracy wynosi 50 km , to za każdy przepracowany miesiąc można odliczyć nawet 2 000 DKK.

Zobacz również: Deklaracje podatkowe w Danii

Ulgi na dojazdy z Polski do Danii

Osobom mieszkającym na stałe w Polsce, które podjęły się pracy tymczasowej w Danii, przysługuje ulga związana ze zwrotem kosztów podróży do kraju zamieszkania. Jest ona zależna od ilości podróży i pokonywanego dystansu.

Ulgi za przekraczanie mostów

Jeśli w drodze do pracy przekracza się płatny most, to SKAT oferuje zwrot kosztów z tym związanych. Mogą one wynosić nawet do 90 DKK za każdy przejazd, co w skali miesiąca może mieć ogromne znaczenie.

Ulgi na zakwaterowanie

Jeżeli pracodawca nie zapewnia swojemu pracownikowi darmowego lokum, może on wnioskować o odliczenie kosztów związanych z zakwaterowaniem. Kwota ta wynosi aż 214 DKK za dzień (dane z 2018 r.), co oznacza, że za 3 miesiące pracy w Danii można odliczyć ponad 19 000 DKK.

Ulgi na wyżywienie

Duński urząd skarbowy SKAT umożliwia również zwrot kosztów wyżywienia ponoszonych podczas pobytu w Danii. Za każdy dzień można odliczyć aż 498 DKK (dane z 2018 r.).

Wymienione ulgi sprawiają, że rozliczenie podatkowe jest bardzo korzystne i może skutkować wysokim zwrotem. Jeżeli pracowałeś w Danii, wypełnij poniższy formularz by uzyskać więcej informacji. 

Wypełnij formularz button