Osoby, które pobierają niemiecką emeryturę, mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej do niemieckiego urzędu skarbowego. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim dokonasz rozliczenia.

Czy złożenie deklaracji w niemieckim urzędzie jest konieczne?

Niemiecka emerytura nie podlega opodatkowaniu w Polsce. W związku z tym wykazanie dochodów w polskim fiskusie nie zwalnia od złożenia deklaracji w niemieckim urzędzie skarbowym. Mówi o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Procent opodatkowania świadczenia jest zależny od rodzaju obowiązku podatkowego.

Nieograniczony obowiązek podatkowy

Nieograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób, które mieszkają w Niemczech i są zameldowane w danym kraju lub przepracowały w nim powyżej 183 dni w tym samym roku podatkowym. Jeśli nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku (Grundfreibetrag), to nie mają obowiązku składania deklaracji. W przypadku przekroczenia tej kwoty część emerytury musi zostać opodatkowana. Oprocentowanie zależne jest od daty odejścia na emeryturę.

Z każdym rokiem procent opodatkowania emerytury wzrasta. W 2010 roku było to 60%, w 2014 roku 68%, a w 2018 roku 76%. Do końca 2040 roku emerytura ma być w 100% opodatkowana.

Ograniczony obowiązek podatkowy

Ograniczony obowiązek podatkowy mają płatnicy, którzy pobierają emeryturę z Niemiec, mieszkają na terenie Polski i przekraczają próg dochodowy światowy z zaświadczenia UE/EWR. Osoby te mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej do niemieckiego fiskusa, a kwota wolna od podatku im nie przysługuje. Emerytura jest wówczas opodatkowana w 100%.

Podatnik, który w danym roku pobierał tylko niemiecką emeryturę i nie był zatrudniony z tytułu o pracę na terenie Niemiec, ma ograniczony obowiązek podatkowy i musi złożyć deklarację do niemieckiego fiskusa.

Wezwanie do rozliczenia

Możliwe jest, że podatnik otrzyma wezwanie do rozliczenia z niemieckiego fiskusa. W takim przypadku należy jak najszybciej rozliczyć się ze świadczenia emerytalnego w Niemczech. W przeciwnym razie niemiecki urząd skarbowy może nałożyć karę w formie grzywny.

Właściwym urzędem skarbowym do wysłania deklaracji dla podatników, którzy nie posiadają stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu na terenie Niemiec jest Finanzamt Neubrandenburg (RiA).

Dodatkowe odliczenia i ulgi w Niemczech

W deklaracji można odliczyć koszty za usługę Steuerberatera (doradcy podatkowego) lub koszty hospitalizacji na terenie Niemiec. Wszystkie ulgi muszą być udokumentowane.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku w Niemczech?

• Rentenbescheid — decyzja o emeryturze, na niej znajduje się data przyznania emerytury

• Rentenanpassung za cały okres pobierania emerytury w danym roku — pismo z informacją o wysokości renty za poszczególny okres. Od 1 lipca każdego roku zmienia się kwota emerytury o kilka Euro w górę

• zaświadczenie EU/EOG

• adres ostatniego miejsca zamieszkania w Niemczech

• numer identyfikacyjny oraz podatkowy (IdNr, Steuernummer), jeśli taki podatnik posiada.

Jeżeli pracujesz na terenie Niemiec lub pobierasz niemiecką emeryturę i chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, wypełnij poniższy formularz. Pomożemy Ci sprawnie dokonać rozliczenia przed niemieckim fiskusem.

Wypełnij formularz button