Zasady dotyczące przygotowania rocznej deklaracji podatkowej dla każdej branży są podobne. Jednak to właśnie kierowcy powinni pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby otrzymać satysfakcjonujący zwrot podatku.

Kategorie kierowców

1. Kierowcy bez stałego miejsca zamieszkania na terenie Niemiec, którzy po przebytej trasie najczęściej nocują w kabinach tira lub dojeżdżają do domu w Polsce.

W tym przypadku nie ma możliwości uzyskania większego zwrotu z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, jednak dzięki takim dokumentom jak rachunki za paliwo czy historia pojazdu na podstawie dowodu rejestracyjnego można dokonać odliczenia kosztów przejazdu z Niemiec do Polski.

Przygotowując roczną deklarację podatkową, warto również pamiętać o uzupełnionej karcie pojazdu oraz tzw. tygodniówkach, na podstawie których można doliczyć dodatkową dietę.

2. Kierowcy, którzy po zakończonej pracy wracają do mieszkania na terenie Niemiec.

Jeżeli centrum interesów życiowych takiej osoby znajduje się w Polsce, to  przysługuje jej odliczenie z tytułu wydatków poniesionych przy prowadzeniu podwójnego gospodarstwa domowego.

Kierowca, który codziennie dojeżdża do tego samego miejsca pracy, może liczyć na dodatkową ulgę za przejazdy z miejsca zamieszkania na terenie Niemiec.

W obu przypadkach ważne są nieopodatkowane diety przyznawane kierowcom przez pracodawcę. Informacje dotyczącą diet można odnaleźć na karcie podatkowej (tzw. Lohnsteuerbescheinigung) w pozycjach 17 i 18 (koszty dojazdów do pracy) oraz 20 (oddelegowanie do pracy).

W przypadku oddelegowania warto dopytać pracodawcę o tzw. Bescheinigung über Reisekosten bei beruflich veranlasster Auswärtstätigkeit. Dokument ten jest jednym z ważniejszych dowodów potwierdzających naliczone ulgi.

Niezbędne dokumenty

W celu zwiększenia swoich możliwości na uzyskanie dużego zwrotu z podatku lub uniknięcia niedopłaty warto kompletować wszelkie niezbędne zaświadczenia i potwierdzenia od pracodawcy, które będą mogły zostać przedłożone w niemieckim Urzędzie Skarbowym jako dowód na naliczone ulgi.

Do przykładowych dokumentów zaliczane są:

  • rachunki z miejsc noclegowych

  • umowy najmu mieszkania w Niemczech

  • opłaty za miejsca parkingowe

  • koszty poniesione za czyszczenie kabiny do spania

  • służbowe połączenia telefoniczne

Jeśli masz dodatkowe pytania na temat takiego rozliczenia, zachęcamy do wypełnienia poniższego formularza. Z chęcią udzielimy informacji na temat prawidłowego i profesjonalnego rozliczenia swoich dochodów.  

Wypełnij formularz button