Mamy ważne informacje dla Polaków pracujących w Niemczech - z początkiem 2014 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące sprawy podatkowe związane z podwójnym domostwem.

Nowa ustawa dotyczy zmian kosztów podróży, diet, czy też zniżek i odliczeń od podatku związanych z podwójnym domostwem. Zaktualizowane przepisy mają być bardziej przyjazne dla osób nimi objętych, Niemcy oczekują też, że dzięki reformie formalności dotyczące podwójnego domostwa staną się bardziej przyjazne obywatelom i zagranicznym pracownikom w ich kraju.

Nowości w odliczeniu kosztów podróży

Obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy wprowadzają takie zmiany, jak:
- dwie możliwości dodatków dotyczących diet (niem. Verpflegungspauschalen)
- tylko jedna „pierwsze miejsce zatrudnienia” (niem. „Erste Tätigkeitsstätte”)
- zmiany w kosztach podróży jak i prowadzeniu podwójnego domostwa

Dwa nowe rodzaje diet przy rozliczaniu kosztów podróży:
- jeśli nie ma cię w miejscu pracy (tzn. pracujesz poza miejscem zatrudnienia) przynajmniej osiem godzin, powinieneś otrzymać od pracodawcy (np. jako dodatek do wypłaty) dietę w wysokości 12 euro;
- jeśli nieobecność związana z wykonywaniem pracy poza miejscem zatrudnienia trwa dobę, należy ci się 24 euro diety.

Korzyści przy tej zmianie odczują przede wszystkim te osoby, które często wyjeżdżają służbowo. Dzięki temu można otrzymać dwukrotność diet, jakie obowiązywały jeszcze w 2013 r.

Wyrażenie „regularne miejsce zatrudnienia” zostało zastąpione „pierwszym miejscem zatrudnienia”. Co to oznacza? Że każdy pracownik będzie mógł wybrać tylko jedno miejsce zatrudnienia, za które będzie miał prawo odliczyć sobie koszty podróży. I tylko dojazdy do tego „pierwszego” miejsca zatrudnienia będą mogły być odliczone według tzw. Pendlerpauschale.

O tym, które z miejsc zatrudnienia jest tym „pierwszym”, decyduje pracodawca. Prawo definiuje to w ten sposób, że powinno być to miejsce, w którym się pracuje w pierwszej kolejności. Jeśli jednak pracodawca nie przedstawi tego miejsce zatrudnienia, wtedy niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) sam podejmie decyzję.

Kryteria prawne:
- miejsce, w którym zazwyczaj wykonujesz pracę;
- minimum dwa dni w tygodniu przepracowane w tym miejscu zatrudnienia;
- 30 proc. przepracowanego czasu;

Jeśli nie przepracowałeś w danym miejscu więcej niż 48 miesięcy, Twój pracodawca nie ma obowiązku zgłaszania Twojego „pierwszego” miejsca zatrudnienia. W takim przypadku nie zrobi też tego niemiecki urząd skarbowy. Jednak nawet wtedy należą Ci się pewne zniżki i odliczenia:
- możesz naliczyć sobie 30 eurocentów za każdy przejechany kilometr do miejsca pracy;
- możesz także występować o zwrot kosztów utrzymania;
- możesz ubiegać się o zwrot takich wydatków jak ceny biletów na autobus, pociąg itp.

Jeśli pracodawca nie zwróci Ci tych kosztów, masz prawo odliczyć je sobie przy składaniu rocznego zeznania podatkowego.

Zmiany przy zwrocie kosztów utrzymania kosztów z prowadzenia podwójnego domostwa

Przy prowadzeniu podwójnego domostwa osoba pracująca i odprowadzająca podatki może odliczyć sobie nawet 1 tys. euro miesięcznie za zakwaterowanie poza swoim domem. Niemiecki urząd skarbowy uznaje „podwójne domostwo”,   jeśli jedno z małżonków wyjechało do pracy i mieszka za granicą, a jednak jego główny punkt życia znajduje się tam, gdzie mieszka jego współmałżonek.

Należy pamiętać też  o tym, że w Niemczech bardzo często korzystne jest wspólne rozliczenie z małżonkiem. Czy jest to możliwe w przypadku, kiedy Twój mąż bądź żona nie pracują na terenie Niemiec? Odpowiedź brzmi: tak.

Warunek, jaki musi być spełniony, to nieograniczony obowiązek podatkowy oraz to, że zarówno Wasze łączne dochody na terenie Polski nie przekroczyły 8 tys. euro. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz często otrzymać całość odprowadzonego podatku. Przy rozliczeniu samodzielnym można liczyć na znacznie mniejszą kwotę.

Warto o tym wszystkim wiedzieć i pamiętać przy składaniu rocznego zeznania podatkowego. Dla przypomnienia, w tym roku masz jeszcze szansę odzyskać nadpłacony podatek za lata: 2010, 2011, 2012 i 2013.

Patrycja Piotrowicz
Euro-tax.pl