Początek 2014 r. przyniósł zmiany w holenderskich opłatach dotyczących podatków od psów. Od stycznia podatek ten został podwyższony w osiemnastu gminach. Prawie w każdej z nich podatek ten jest wyższy niż w ubiegłym roku, a podwyżka wynosi ok. kilka euro. Wyjątkiem są: Noordwijkerhout, Velsen en Zeist, które zdecydowały się na obniżkę.

W Alemelo właściciel musi zapłacić 69,24 euro, czyli prawie dwa euro więcej niż w ub.r. Największą różnicę odczują mieszkańcy Heemskerk gdzie w 2013 r. za jednego psa opłata wynosiła 73,20 euro i 146,40 euro za drugiego. W tym roku podatek wynosi odpowiednio 81,84 euro i 163,68 euro. Jest to wzrost o prawie 12 proc. Mieszkańcy Noordwijkerhout mogą się cieszyć, ponieważ w tej gminie podatek od psa w porównaniu z 2013 r. jest niższy. W ub.r. za jednego psa właściciel płacił 115,68 euro, za drugiego 288,84 euro. W tym roku opłaty te wynoszą: 99,96 euro i 248,28 euro. Dlatego też właściciele dwóch psów w tym rejonie odnotują oszczędność rzędu 40 euro.

Z zestawienia wynika, że porównaniu z 2013 r. najdroższy jest Rotterdam, a najtańszy Bergen NH:
opłata za psaKwoty w wybranych gminach (w euro na rok).

Szacuje się, że w Holandii jest około 2 mln psów. Każdy właściciel jest zobowiązany płacić podatek od psa, tzw. hondenbelasting. Jego wysokość zależy od liczby posiadanych czworonogów. Środki te wpływają do kasy gminy, w której jest zameldowany właściciel psa, ale nie są przeznaczane na sprzątanie nieczystości po psach. Środki uzyskane z hondenbelasting urzędnicy przeznaczają m.in. na zakup pojemników na nieczystości oraz specjalnych toreb do ich zbierania. Oprócz podwyższania opłaty za posiadanie psa, gmina może również zobowiązywać właścicieli do sprzątania po nich. Regulacje te są zapisane m.in. w Ustawie o gminach (art. 226). Urzędnicy raz w roku sprawdzają, czy posiadacze pupili opłacają podatek. Jeśli nie, trzeba liczyć się z karą: ok. 100 euro lub całość należnej kwoty podatku.

W przypadku jakichkolwiek zmian związanych z psem (nabycie czworonoga, przeprowadzka właściciela do innej gminy lub śmierć zwierzęcia) należy bezzwłocznie o tym poinformować gminę. To pozwoli nam uniknąć naliczenia niesłusznych opłat.

Źródło: Telegraaf.nl.

Magdalena Bukowska
Euro-Tax.pl