Wprowadzone na początku 2024 roku zmiany w niemieckim prawie podatkowym mają istotny wpływ na rozliczenia osób pracujących w Niemczech. Kluczowe kwestie, które warto szczegółowo przeanalizować, obejmują podwyższenie podstawowej kwoty wolnej od podatku, zwiększenie ryczałtowego odliczenia kosztów uzyskania przychodu, nowe zasady dotyczące pracy zdalnej oraz całkowite odliczenie składek emerytalnych. Poniżej przedstawiamy główne aspekty tych zmian oraz ich potencjalne skutki dla podatników.

Zwor podatku z Niemiec

Podwyższenie podstawowej kwoty wolnej od podatku

Kwota wolna od podatku zmienia się z roku na rok i ma tendencję wzrostową. Jej wysokość ustalana jest zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej i powstała głównie po to, aby zapewnić minimum egzystencji każdemu podatnikowi utrzymującemu się w Niemczech.  Dotyczy wyłącznie podatników z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym. W porównaniu do ubiegłego roku rozliczeniowego, kwota wolna od podatku dla rozliczeń indywidualnych dla roku 2023 wzrosła o 561 EUR i wynosi  10.908 EUR a dla rozliczeń wspólnych o 1.122 EUR, czyli 21.816 EUR. Kolejny wzrost planowany jest na 2024. Prognozuje się, że będzie ona wynosiła  11.604 EUR dla indywidualnych oraz 23.208 EUR dla wspólnych rozliczeń. Dla porównania zostały poniżej przedstawianie kwoty obowiązujące w latach 2022-2024.

                               Rok

      Rozliczenie indywidualne

      Rozliczenie wspólne

       Kwota wolna od podatku 2024

                    11 604 

                  23 208

       Kwota wolna od podatku 2023

                    10 908

                  21 816

        Kwota wolna od podatku 2022

                    10 347

                  20 694

Podwyższenie ryczałtowego odliczenia kosztów uzyskania przychodu (tzw. Arbeitnehmer-Pauschbetrag / Werbungskostenpauschale)

To kwota ryczałtowa przyznawana przez niemiecki urząd skarbowy w dwóch konkretnych przypadkach:

  • gdy łączna suma rzeczywistych kosztów podatnika są mniejsze od kwoty ryczałtu,

  • gdy podatnik nie posiada żadnych dodatkowych kosztów lub nie może ich udowodnić

W związku z rosnącymi kosztami życia, niemiecki rząd zdecydował o podniesieniu w.w. zryczałtowanej kwoty z 1200 EUR do 1230 EUR.

Oznacza to, że urząd skarbowy w czasie rozliczenia podatku dochodowego odlicza każdemu pracownikowi automatycznie tzw. ryczałt pracowniczy. Jednak w przypadku, gdy rzeczywiste łączne koszty podatnika (np. suma wydatków związanych z dojazdami do pracy, utrzymaniem podwójnego gospodarstwa domowego, odzieżą roboczą, kursami, szkoleniami czy sprzętem roboczym) w danym roku przekroczyły kwotę tzw. Arbeitnehmer-Pauschbetrag, wówczas urząd uwzględnia rzeczywiste powstałe koszty, podatnika zgodnie z niemieckim prawem podatkowym. Wymieniony ryczałt pracowniczy dotyczy wyłącznie podatników z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.

Rozliczenie zwrotu podatku z Niemiec

Praca zdalna tzw. Home-Office

To ulga dedykowana głównie podatnikom, którzy w większości pracują w systemie hybrydowym lub całkowicie zdalnie. Osoby pracujące zdalnie w roku 2022 mogły odliczyć od podatku 5 EUR za każdy dzień pracy, ale nie więcej niż do 120 dni w roku (= 600 EUR). Z kolei od roku 2023 możliwe jest odliczenie takich kosztów aż za 210 dni rocznie, a kwota dzienna za pracę w domu wzrosła do 6 EUR. Oznacza to, że możliwe jest odliczenie nawet do 1.260 EUR kosztów za pracę zdalną.

Home Office z Niemiec

Składki emerytalne podlegają całkowitemu odliczeniu

Od roku 2023 wszystkie wydatki na zaopatrzenie emerytalne będą mogły być w 100% odliczone od podatku dochodowego. Wydatki emerytalne zaliczają się do kosztów specjalnych w niemieckim systemie podatkowym, co oznacza w praktyce dla wielu podatników obniżenie podatku dochodowego.

W tym miejscu warto przypomnieć o obowiązującym terminie złożenia deklaracji podatkowej do niemieckiego Urzędu Skarbowego Finanzamt. Niemieckie prawo podatkowe przewiduje możliwość rozliczenia indywidualnego oraz wspólnego do 4 lat wstecz, pod warunkiem że niemiecki urząd skarbowy nie zobligował podatnika do złożenia zeznania rocznego. W roku 2024 możliwe jest rozliczenie za lata podatkowe 2020, 2021, 2022 oraz 2023. Okres rozliczeniowy dla podatników zobowiązanych do złożenia rocznego zeznania podatkowego za rok 2023 trwa do 31.08.2024 w przypadku samodzielnego złożenia deklaracji lub do 31.05.2025 za pośrednictwem firmy posiadającej uprawnienia niemieckiego doradcy podatkowego tzw. Steuerberatera. Z kolei termin na rozliczenie deklaracji dobrowolnej za rok 2023 mija 31.12.2027.

Mając na uwadze następujące zmiany, warto zadbać o swoje rozliczenie i przekazać je w ręce doświadczonych specjalistów. Wypełnij formularz zamieszczony poniżej, a my oddzwonimy, pomożemy w dopełnieniu wszelkich formalności i odzyskamy dla Ciebie maksymalny zwrot podatku.

Niemieckie składki emerytalne

Wypełnij formularz button

Źródło: www.bundesfinanzministerium.de