Jeśli szukasz pracy, ponieważ Twoje dotychczasowe zatrudnienie dobiega końca lub po prostu chcesz zmienić swoją dotychczasową pozycję, zarejestruj się jako osoba szukająca pracy na giełdzie pracy w Arbeitsagentur für Arbeit. W takim przypadku możesz liczyć na profesjonalną pomoc ze strony agencji.
Sprawa jest naprawdę prosta - rejestrujesz się jako osoba szukająca pracy bezpośrednio na stronie głównej Arbeitsagentur für Arbeit. Podajesz swoje dane osobiste i kontaktowe. W niedługim czasie skontaktuje się z Tobą pracownik agencji pracy w celu telefonicznego ustalenia terminu spotkania.
Po ustaleniu terminu musisz wstawić się w konkretnej siedzibie agencji pracy. Doradca zawodowy wybiera oferty pracy według Twoich referencji, historii dotychczasowego zatrudnienia i wykształcenia. Jeśli oferty pracy nie odpowiadają Twoim kwalifikacjom, pracownik przedstawi Ci oferty kursów doszkalających, które mogą dodatkowo udoskonalić Twoje CV.
O zasiłku dla bezrobotnych słów parę...
Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, co może cię spotkać w razie utraty pracy i co z tej racji Ci przysługuje. W Niemczech masz do dyspozycji sprawne zaplecze socjalne, jednak musisz spełniać tu pare z góry ustalonych warunków. W kraju tym mamy do czynienia tak naprawdę z dwoma rodzajami zasiłków dla bezrobotnych; Arbeitslosengeld I i Arbeitslosengeld II (ten zasiłek zostanie opisany w osobnym artykule).
Co zrobić w razie utraty pracy?
Po pierwsze zachowaj spokój, gdyż utrata pracy nie oznacza od razu końca świata. Bundesagentur für Arbeit dysponuje szerokim wachlarzem ofert pracy. Kolejną możliwością jest zasiłek dla bezrobotnych. O zasiłek dla bezrobotnych mogą starać się tylko osoby, które wcześniej przepracowały pewien czas na terenie Niemiec. Przyznanie tego zasiłku odbywa się na mocy niemieckiego prawa.
Kto może dostać zasiłek dla bezrobotnych?
O zasiłek dla bezrobotnych mogą starać się osoby, które w okresie poprzedzającym utratę pracy , który obejmuje dwa lata, przepracowały przynajmniej 360 dni na stanowisku, na którym to odprowadzane były składki na ubezpieczenie od bezrobocia. Uwaga- dotyczy to utraty pracy nie z winy pracownika.
Gdy znasz termin zakończenia stosunku pracy- nie zwlekaj. Jeśli chcesz złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych musisz ściśle trzymać się wyznaczonych terminów. Zarejestruj się jako osoba szukająca pracy najpóźniej jeden dzień po utracie pracy. Terminy te są nieubłagane. Zarejestrować możesz się na stronie Job Borse. Podaj własną nazwę użytkownika i hasło.
W przypadku rejestrowania się jako osoba bezrobotna (gdy spełniasz powyższe warunki) powinieneś dostarczyć do Agencji Pracy (Bundesagentur für Arbeit) w celu udokumentowania dotychczasowej historii zatrudnienia następujące dokumenty:
-dowód osobisty
-dokumenty od pracodawcy (* adekwatnie do sytuacji Lohnsteuerbescheinigung, Abrechnungi, Lohnsteuerkarte, lub inne dokumenty od pracodawcy ( np. świadectwo pracy);
-poświadczenie odnośnie wcześniej pobieranych świadczeń socjalnych (z innych instytucji- dotyczy to np. pobierania świadczeń rodzinnych na dzieci, zasiłków chorobowych lub wypadkowych);
-zaświadczenie o zatrudnieniu;
-wypowiedzenie, dokument świadczący o rozwiązaniu umowy o pracę;
-zaświadczenie o pobieraniu/niepobieraniu zasiłku chorobowego.
Die Arbeitslosenmeldung- czyli zgłoszenie się jako osoba bezrobotna jest równoznaczna z wnioskiem na zasiłek, w celu zabezpieczenia swojego podłoża finansowego. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku jest zależny od tego w jakim czasie złożyłeś wymagane dokumenty i czy są kompletne. Jeśli wszystko się zgadza weryfikacja wniosku nie trwa długo.
Czas pobierania zasiłku jest zależny od Twojego wieku i od tego jak długo byłeś objęty w ciągu ostatnich pięciu lat obowiązkiem ubezpieczenia na wypadek bezrobocia.
Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych?
Do wysokości wypłacanego zasiłku przyczyniają się:
- zobowiązujące do płacenia składek wynagrodzenia za pracę, które otrzymałeś podczas ostatniego zatrudnienia przed złożeniem wniosku o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych;
- posiadanie dziecka wg. § 32 akapit 1, 3 do 5 prawa o podatku dochodowym;
- przydzielona wcześniej klasa podatkowa.