Jaki obowiązek podatkowy ma Polak wyjeżdżający na Wyspy i podejmujący tam legalne zatrudnienie lub ten, kto prowadzi własną działalność? Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące systemu podatkowego, który obowiązuje na terenie Wielkiej Brytanii. Sprawdź jakie podatki wchodzą w jego skład, kto ma obowiązek ich płacenia oraz kto może uzyskać zwrot podatku z Anglii.
Głównym organem administracji rządowej, który dokonuje poboru podatków oraz nadzoruje przestrzegania wszelkich przepisów podatkowych jest odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego, czyli HM Revenue & Customs.
Jakie podatki obowiązują w Anglii?
Podstawą systemu podatkowego w UK są tzw. podatki osobiste (ang. Personal Tax), które dotyczą określonego podmiotu. Można tutaj wymienić:
- podatek dochodowy od osób fizycznych (ang. Income Tax);
- podatek dochodowy od osób prawnych (ang. Corporation Tax);
- składka na ubezpieczenie społeczne (ang. National Insurance Contribution);
- podatek od zysków kapitałowych (ang. Capital Gains Tax);
- podatek spadkowy (ang. Inheritance Tax);
- lokalny podatek od nieruchomości (ang. Council Tax).
Czym jest podatek dochodowy od osób fizycznych (ang. Income Tax)?
Najbardziej znanym z wyżej wymienionych jest podatek dochodowy od osób fizycznych (ang. Income Tax). Jest to podatek, który powinna opłacać każda osoba, legalne zatrudnienia w UK. Jego wysokość uzależniona jest głównie od dochodów. Podatek ten obejmuje dochody osobiste podatnika łącznie z dochodami np. z tytułu emerytury czy z wynajmu nieruchomości.
Wielkiej Brytanii naliczany jest według skali progresywnej: 20%, 40% i 45%z kwotą wolną. Od roku podatkowego 2023/24 skala ta wygląda następująco:
Dochód |
Stawka podatkowa |
0 – £12 570 |
0% |
£ 12 571-£ 50 270 |
20% |
£ 50 271 – £ 125 140 |
40% |
Ponad £ 125 140 |
45% |
Dodatkowo istnieją różne ulgi podatkowe, które mogą wpływać na obliczanie podatku, takie jak ulga na dzieci, ulga na korzystanie ze żłobka, czy różne ulgi związane z oszczędzaniem na emeryturę.
Wszystkie te zasady mają na celu uwzględnienie różnych poziomów dochodów i zapewnienie sprawiedliwego systemu opodatkowania, dostosowanego do różnorodnych sytuacji finansowych podatników w Wielkiej Brytanii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat minimalnej i średniej krajowej w UK, zachęcamy do przeczytania artykułu: Średnia i minimalna krajowa – wynagrodzenia w Anglii.
Co to jest Corporation Tax w Wielkiej Brytanii?
Corporation Tax to podatek dochodowy od osób prawnych w Wielkiej Brytanii, będący odpowiednikiem polskiego CIT. Każda firma posiadająca osobowość prawną, która prowadzi aktywną działalność i osiąga dochód, musi uiścić ten podatek po zakończeniu roku obrotowego. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie rządu UK.
Kogo dotyczy podatek dochodowy od osób prawnych (ang. Corporation Tax)
Podatek od osób prawnych (ang. Corporation Tax) w Wielkiej Brytanii to forma opodatkowania nałożona na zyski firm i korporacji. Jest to podatek ogólnokrajowy, ściągany przez HM Revenue and Customs (HMRC), czyli brytyjski organ odpowiedzialny za kwestie podatkowe.
Jest on naliczany na podstawie dochodów przedsiębiorstwa po uwzględnieniu kosztów operacyjnych. Stawki i progi podatkowe mogą się różnić w zależności od wielkości firmy oraz roku podatkowego, jednak ogólne wysokości Corporation Tax są ustalane przez rząd Wielkiej Brytanii.
Podatek od osób prawnych stanowi jedno z kluczowych źródeł dochodów państwowych, z których finansowane są m.in. służba zdrowia, edukacja, infrastruktura oraz inne obszary polityki publicznej.
Od 1 kwietnia 2023 roku stawki podatku od osób prawnych wynoszą:
- 19% dla dochodów opodatkowanych poniżej £50 000 (stawka dla małych zysków).
- dla spółek osiągających dochód w przedziale od 50 000 GBP do 250 000 GBP stawka podatku wynosi od 19% do 25%. Jest to spowodowane zastosowaniem ulgi Marginal Relief, która obniża standardową stawkę Corporation Tax (25%). W rezultacie, wraz ze wzrostem dochodu, stawka podatku stopniowo rośnie, aż osiągnie maksymalny poziom 25%.
- 25% dla dochodów przekraczających £250 000 (stawka główna).
Ulgi podatkowe w Anglii
W momencie rozliczenia podatku osobistego można zastosować szereg ulg podatkowych, które znacznie zmniejszą wysokość należności przekazywanej państwu brytyjskiemu, a tym samym spowodują, że kwota zwrotu podatku z Anglii będzie dużo wyższa.
Zatrudnieni na umowę o pracę opłacają podatek automatycznie. Jest on pobieramy zaliczkowo od każdej wypłaty – w systemie PAYE (ang. Pay as You Earn). Podstawą do takiego rozliczenia jest informacja, znajdująca się na dokumencie o nazwie P60, gdzie umieszczone są dochody uzyskane przez pracownika w całym okresie trwania roku podatkowego.
Przypominamy, że taki dokument pracownik otrzymuje po zakończeniu roku podatkowego, który w UK trwa do 5 kwietnia. Natomiast w sytuacji, gdy podatnik zakończył pracę przed 5 kwietnia, powinien otrzymać od swojego pracodawcy dokument o nazwie P45, któryrównież może być podstawą do rozliczenia.
Kiedy można liczyć na zwrot podatku z Anglii?
Między polskim a brytyjskim prawem istnieje zasadnicza różnica. W Wielkiej Brytanii nie każda osoba zatrudniona na etacie ma obowiązek składania swojego rocznego zeznania podatkowego. HMRC wychodzi z założenia, że pracownicy uczciwie odprowadzają poprawną wysokość zaliczki na poczet podatku i pracownik płaci dokładnie tyle podatku, ile było konieczne. W związku z tym nie ma obowiązku rozliczenia. Zdarzają się jednak sytuacje, że fiskus pobrał zbyt dużą kwotę, ponieważ podatnik miał zawyżony próg podatkowy lub zarobił mniej niż obecna kwota wolna od podatku. Może dojść również do sytuacji, gdzie podatnik był zatrudniony w kilku firmach. Wtedy warto postarać się o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii.
Jeśli pracowałeś w Wielkiej Brytanii przez kilka lat, ale nigdy nie ubiegałeś się o zwrot podatku, możesz to uczynić przy okazji powrotu do Polski. W tym celu należy złożyć zeznanie podatkowe, można to zrobić raz w ciągu 5 lat – później niestety jest to niemożliwe i pieniądze przepadną. Pamiętaj! Rozliczenie z brytyjskim fiskusem nie oznacza, że będziesz miał zwrócony cały zapłacony podatek, mowa tutaj o kwocie, która stanowi jego nadpłatę.
Kwota wolna od podatku w UK
W każdym roku brytyjski rząd wyznacza kwoty wolne od podatku (tzw. personal allowance). Income Tax Personal Allowance to kwota dochodu, jaką można uzyskać każdego roku,bez konieczności odprowadzania od niej podatku, czyli innymi słowy jest to kwota wolna od podatku:
Rok podatkowy |
Kwota wolna |
2019/2020 |
£ 12 500 |
2020/2021 |
£ 12 500 |
2021/2022 |
£ 12 570 |
2022/2023 |
£ 12 570 |
2023/2024 |
£ 12 570 |
2024/2025 |
£ 12 570 |
Podatki w UK dla firm
Inaczej wygląda sytuacja u osób samozatrudnionych i tych, którzy prowadzą własne działalności. W takich przypadkach konieczne jest rozliczenie podatku w UK.
Podatki mają kilka istotnych cech: wynikają z obowiązków podatnika wobec prawa, są nieodpłatne i obligatoryjne. Nie ma znaczenia czy dotyczą Polski, czy Wielkiej Brytanii – każdy powinien je płacić, w przeciwnym razie należy liczyć się z karą. Warto więc uświadomić sobie jak działa system podatkowy w UK, aby nie narazić się urzędowi skarbowemu.