W większości przypadków wnioskodawcą o zasiłek holenderski Kinderbijslag jest osoba pracująca w Holandii (zazwyczaj ojciec dziecka), a opiekunem dziecka - osoba posiadająca z nim meldunek i sprawująca nad nim faktyczną opiekę (zazwyczaj matka dziecka). Powyższa zasada dotyczy rodziców, którzy są w związku i wspólnie wychowują dziecko. Sytuacja jednak komplikuje się, jeżeli dochodzi do rozwodu.

Zgodnie z holenderskim prawem, w przypadku rozwodu zasiłek przysługuje temu rodzicowi, który sprawuje faktyczną opiekę nad dziećmi po zakończeniu małżeństwa i to on powinien wnioskować o Kinderbijslag. Jeżeli zasiłek jest już wypłacany, informację o rozwodzie należy jak najszybciej przekazać do SVB, aby prawo do otrzymywania go zostało na nowo ustalone.

Przykładowo: Ojciec dziecka pracuje w Holandii, złożył wniosek o zasiłek Kinderbijslag i go otrzymuje. Po rozwodzie sąd orzeka, że opiekę nad dzieckiem sprawować ma matka dziecka. Prawo do zasiłku przechodzi w tym wypadku na matkę (jako opiekuna dziecka) i to jej wypłacane będzie świadczenie.

Decydującym czynnikiem przy składaniu wniosku o Kinderbijslag w przypadku rozwodu jest więc meldunek z dzieckiem. Zasiłek należy się rodzicowi zameldowanemu z dzieckiem, nawet jeżeli drugi rodzic płaci na nie alimenty. Dlatego w takiej sytuacji, przy składaniu wniosku o holenderski zasiłek, jako wnioskodawca powinien podpisać się rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem, a nie drugi rodzic (zazwyczaj pracujący w Holandii). Warto zauważyć, że jeśli doszło do rozwodu, SVB bardzo dokładnie sprawdza, komu należy się prawo do świadczenia. Oznacza to, że nawet gdy o Kinderbijslag zawnioskuje rodzic pracujący w Holandii, ale nie sprawuje opieki nad dzieckiem i nie posiada z nim meldunku, SVB nie będzie procesować jego wniosku. W takiej sytuacji organ wyśle wniosek do opiekuna dziecka, ponieważ ma on pierwszeństwo do otrzymywania zasiłku. Wniosek osoby pracującej w Holandii będzie procesowany, dopiero kiedy opiekun dziecka nie odeśle wniosku w wyznaczonym terminie.

Przykładowo: Pan Kowalski jest rozwiedziony, pracuje w Holandii i składa wniosek o zasiłek kinderbijslag. Nie posiada meldunku z dziećmi, ale płaci alimenty. SVB nie procesuje jego wniosku, ponieważ to opiekun dziecka ma pierwszeństwo do otrzymywania zasiłku. SVB wysyła wniosek do opiekuna dziecka, dając mu możliwość wnioskowania o zasiłek w Holandii.

W razie dodatkowych pytań dotyczących prawa do zasiłku w Holandii, zapraszamy do wypełnienia poniższego formularza, z chęcią udzielimy dokładnych informacji. 

Wypełnij formularz button