W Irlandii mieszka ponad 110 tysięcy Polaków. To nie przypadek – niskie bezrobocie, dogodne warunki prawa pracy i bezpieczeństwo gwarantowane przez pakiety socjalne sprawiają, że wielu Polaków szuka tam zatrudnienia, nie tylko sezonowo. Wszystkie osoby zatrudnione w tym kraju podlegają pod irlandzki system podatkowy.
Podstawowe informacje
Organem administracji rządowej odpowiadającym za pobieranie podatków oraz za nadzorowanie przepisów prawa podatkowego jest Revenue Comissioners, którego główna siedziba mieści się w Dublinie. W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, podatek jest odprowadzany w systemie PAYE (Pay As You Earn) i to pracodawca odprowadza zaliczkę na poczet podatku dochodowego do urzędu. Większość osób pracujących w Irlandii nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowej, jednak mimo to warto podjąć się takiego rozliczenia, ponieważ może ono skutkować otrzymaniem zwrotu nadpłaconego podatku.
Rok podatkowy w Irlandii pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia, a rozliczenia można dokonać za okres do czterech lat wstecz. Obecnie deklaracje dotyczące lat 2013 i wcześniejszych nie są już akceptowane przez urząd i są uważane za przedawnione. Zeznanie podatkowe można złożyć po zakończeniu danego roku podatkowego lub jeszcze w trakcie jego trwania, pod warunkiem, że podatnik nie zamierza już pracować w Irlandii do końca tego roku.
Potrzebne dokumenty
Do rozliczenia przed Revenue Comissioners wymagane jest podanie numeru PPS (Personal Public Service), który jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL i służy do identyfikacji podatnika w systemie urzędowym. W przypadku niedostarczenia numeru PPS rozliczenie nie będzie mogło zostać przeprowadzone.
Ze względu na brak obowiązku rozliczenia przed irlandzkim urzędem, przed złożeniem deklaracji warto zainteresować się jego wynikiem, czyli kwotą zwrotu jaką możemy otrzymać. W celu przeprowadzenia takiej kalkulacji warto gromadzić dokumenty od pracodawców, na których są zawarte informacje o wysokości dochodów, odprowadzonych składek socjalnych oraz zaliczek na poczet podatku. Mogą to być payslipy (czyli odcinki z wypłat) lub karty podatkowe P60 – wydana po zakończeniu roku podatkowego albo P45 – wydawana po zakończeniu pracy.
Jak to działa?
Po złożeniu zeznania podatkowego, dalsza procedura leży przede wszystkim po stronie urzędników, którzy zajmują się analizą otrzymanego wniosku oraz weryfikacją zawartych w nim danych. Gdy urząd zakończy analizować sprawę, wydaje decyzję podatkową, którą wysyła do podatnika. Na decyzji znajdują się informacje podsumowujące cały rok podatkowy, którego dotyczyło rozliczenie. Znajdują się tam takie informacje jak łączna suma przychodów podlegająca opodatkowaniu, kwota należnego podatku oraz kwota podatku odprowadzonego przez podatnika. Jeśli kwota należnego podatku jest niższa od sumy zaliczek wpłaconych przez pracodawcę, urząd zwraca różnicę podatnikowi. Wypłacone środki są określane jako zwrot podatku z Irlandii.
Ile mogę odzyskać?
Kwota zwrotu jest zależna od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest kwota dochodu. Od niej uzależniona jest stawka opodatkowania. Dodatkowo urząd przyznaje tzw. Tax Credit. Jest to obligatoryjna ulga podatkowa, która wynosi 1650 euro. Osoby, które są zatrudnione w oparciu umowy o pracę otrzymują kolejne 1650 euro ulgi, co łącznie wynosi 3300 euro. W praktyce oznacza to, że kwota należnego podatku jest pomniejszana o wysokość tej ulgi.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest kwota wolna od podatku, która aktualnie wynosi 16 500 euro. Jeśli dochody podatnika w danym roku nie przekroczyły tej kwoty, podczas rozliczenia może on ubiegać się o cały zapłacony w tym roku podatek.
Na korzystniejsze rozliczenie mogą liczyć również osoby będące w związku małżeńskim, jeśli zgłosiły ten fakt podczas rejestracji w urzędzie. Wtedy urząd umożliwia wspólne rozliczenie, podczas którego osiągnięte dochody są dzielone na dwie osoby oraz podwajana jest wysokość ulg podatkowych. W wyniku takiego rozliczenia można uzyskać dużo wyższy zwrot podatku.
Jeśli pracujesz lub pracowałeś w Irlandii i masz dodatkowe pytania dotyczące rozliczenia podatku, wypełnij poniższy formularz, a nasz Konsultant zadzwoni do Ciebie i udzieli dokładnych informacji.
Wypełnij formularz