Rok 2022 nie przyniósł większych zmian w irlandzkim systemie podatkowym. Rozliczenia można dokonać za okres do czterech lat wstecz. Aktualnie przyjmowane są zeznania podatkowe za lata 2018, 2019, 2020 oraz 2021. Możliwe jest odzyskanie zarówno nadpłaconego podatku dochodowego oraz nadpłaconej kwoty na ubezpieczenia społeczne.

Deklarację należy złożyć po zakończonym roku podatkowym czyli  po 31 grudnia. Można to zrobić także w trakcie jego trwania, ale pod warunkiem, że podatnik do końca tego roku nie zamierza już pracować w Irlandii.

Rozliczenie przed irlandzkim urzędem skarbowym nie jest obowiązkowe. W systemie podatkowym w Irlandii istnieje zasada, że w przypadku nieustannej pracy przez cały rok, pracodawca odprowadza właściwe zaliczki na podatek dochodowy oraz ubezpieczenie społeczne.

Kwota wolna od podatku a ulgi podatkowe

W Irlandii nie ma kwoty wolnej od podatku. Za to ilość przyznawanych ulg jest dość duża - standardowo każda legalnie zatrudniona osoba otrzymuje około 3 300 € ulg podatkowych.

Mogą to być ulgi za:

- posiadanie mieszkania,

- wychowywanie dzieci,

- posiadanie samochodu.

Prace sezonowe a zmniejszenie ulg

W przypadku prac sezonowych na terenie Irlandii, ulgi podatkowe mogą zostać zmniejszone. Może się zdarzyć, że irlandzki urząd skarbowy będzie wymagał od podatnika wykazania jego dochodów światowych w celu ustalenia, gdzie był rezydentem podatkowym.

Rozliczenie wspólne

Korzystne pod względem kwoty zwrotu z Irlandii są rozliczenia wspólne. Dotyczą one obojga małżonków pracujących na terenie Irlandii. Kwota wolna od podatku wynosi wtedy 33 000 €.  Natomiast gdy jeden małżonek pracuje, a drugi wychowuje dziecko, to próg zaczyna się od 24 750 €. Istnieje również tzw. drugi próg podatkowy, który przy rozliczeniu wspólnym zaczyna się od kwoty 70 600 €, a gdy jeden małżonek wychowuje dziecko i nie pracuje to wtedy wartość progu zaczyna się od 44 300 €.

Zaletą irlandzkiego systemu podatkowego jest możliwość przesyłania wszelkiej korespondencji oraz składania wniosków drogą elektroniczną. Standardowo irlandzki urząd wystawia decyzję nawet w przeciągu 2-3 dni roboczych od czasu złożenia wniosku. Kwotę zwrotu przesyła w ciągu kolejnych 2-3 dni roboczych przelewem bądź w formie czeku.

Chciałbyś odzyskać podatek z Irlandii lub masz dodatkowy pytania? Wypełnij formularz zamieszczony poniżej, a my oddzwonimy, pomożemy w dopełnieniu wszelkich formalności i odzyskamy dla Ciebie maksymalny zwrot podatku.

Wypełnij formularz button