Rok 2023 nie przyniósł większych zmian w irlandzkim systemie podatkowym. Rozliczenia można dokonać za okres do czterech lat wstecz. Aktualnie przyjmowane są zeznania podatkowe za lata 2020, 2021, 2022 oraz 2023. Możliwe jest odzyskanie zarówno nadpłaconego podatku dochodowego oraz nadpłaconej kwoty na ubezpieczenia społeczne.

Deklarację należy złożyć po zakończonym roku podatkowym czyli  po 31 grudnia. Można to zrobić także w trakcie jego trwania, ale pod warunkiem, że podatnik do końca tego roku nie zamierza już pracować w Irlandii.

Rozliczenie przed irlandzkim urzędem skarbowym nie jest obowiązkowe. W systemie podatkowym w Irlandii istnieje zasada, że w przypadku nieustannej pracy przez cały rok, pracodawca odprowadza właściwe zaliczki na podatek dochodowy oraz ubezpieczenie społeczne.

Zwrot podatku z Irlandii

Kwota wolna od podatku a ulgi podatkowe w Irlandii

W Irlandii nie ma kwoty wolnej od podatku. Za to suma przyznawanych ulg podatkowych jest dość duża. Standardowo każdej legalnie zatrudnionej osobie Urząd przyznaje tzw. „kwotę wolną” Tax Credits, która jest odgórnie ustalana i wynosi kolejno: 

  • za lata 2020 i 2021 – 3300 euro, 

  • za rok 2022 - 3400 euro, 

  • za rok 2023 - 3550 euro. 

Wysokość ulg może być modyfikowana, np. z powodu niedopłaty za poprzednie lata, wysokich dochodów światowych, innych należności w urzędzie, posiadania nieruchomości w Irlandii, utrzymywanie dziecka, małżeństwo etc. 

Ulgi podatkowe w Irlandii

Prace sezonowe a zmniejszenie ulg

W przypadku prac sezonowych na terenie Irlandii, ulgi podatkowe mogą zostać zmniejszone. Może się zdarzyć, że irlandzki urząd skarbowy będzie wymagał od podatnika wykazania jego dochodów światowych w celu ustalenia, gdzie był rezydentem podatkowym.

Rozliczenie wspólne w Irlandii

Korzystne pod względem kwoty zwrotu z Irlandii są rozliczenia wspólne. Dotyczą one obojga małżonków pracujących na terenie Irlandii. Kwota wolna od podatku wynosi wtedy 45 800 euro.  Natomiast gdy jeden małżonek pracuje, a drugi wychowuje dziecko, to próg również zaczyna się od 45 800 euro.

Zaletą irlandzkiego systemu podatkowego jest możliwość przesyłania wszelkiej korespondencji oraz składania wniosków drogą elektroniczną. Standardowo irlandzki urząd wystawia decyzję nawet w przeciągu 2-3 dni roboczych od czasu złożenia wniosku. Kwotę zwrotu przesyła w ciągu kolejnych 2-3 dni roboczych przelewem bądź w formie czeku.

Chciałbyś odzyskać podatek z Irlandii lub masz dodatkowy pytania? Wypełnij formularz zamieszczony poniżej, a my oddzwonimy, pomożemy w dopełnieniu wszelkich formalności i odzyskamy dla Ciebie maksymalny zwrot podatku.

Rozliczenie wspólne za pracę w Irlandii

Wypełnij formularz button