Lohnsteuerbescheinigung – jak wygląda niemiecki PIT?
Praca w Niemczech wiąże się z szeregiem obowiązków podatkowych nie tylko w kraju, w którym się zarabia, ale często także w Polsce. Jednym z kluczowych dokumentów, który każdy Polak pracujący w Niemczech powinien znać, jest Lohnsteuerbescheinigung, potocznie nazywany „niemieckim PIT’em”. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigung i jak można ją rozliczyć w niemieckim urzędzie skarbowym, a także co jest potrzebne do rozliczenia niemieckiego podatku oraz na jaki zwrot podatku z Niemiec możesz liczyć.
Co to jest Lohnsteuerbescheinigung?
Lohnsteuerbescheinigung to odpowiednik polskiego PIT-11, czyli zestawienie roczne, które informuje o wysokości zarobków oraz kwocie odprowadzonych podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Lohnsteuerbescheinigung to karta podatkowa wydawana przez niemieckiego pracodawcę na koniec roku podatkowego. Jest on niezbędny do prawidłowego rozliczenia podatkowego przed niemieckim urzędem skarbowym. Dodatkowo stanowi dla Ciebie podstawę do rozliczeń w Polsce, jeśli zarabiasz w Niemczech, a posiadasz status rezydenta podatkowego w Polsce.
PIT z Niemiec, czyli Lohnsteuerbescheinigung - kiedy jest wydawany?
Pracodawcy są zobowiązani dostarczyć pracownikom dokument Lohnsteuerbescheinigung najpóźniej do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, chyba że zatrudnienie zakończyło się wcześniej, przed końcem danego roku podatkowego.
Warto wiedzieć, że w przypadku osób pracujących w ramach tzw. MiniJob (gdzie miesięczne dochody nie przekraczają 520 euro, czyli 6 240 euro rocznie), podatki i składki społeczne nie są pobierane, co zwalnia pracodawcę z obowiązku wydawania Lohnsteuerbescheinigung.
Jak rozliczyć się w Polsce z pracy w Niemczech?
Warto wspomnieć na wstępie, że Niemcy podpisały z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pracując w Niemczech, przy rozliczeniach podatkowych stosuje się metodę wyłączenia z progresją, co oznacza, że dochody uzyskane w Niemczech nie są wliczane do ogólnej podstawy opodatkowania w Polsce. Jednak zarobki niemieckie muszą być uwzględnione w deklaracji podatkowej złożonej w polskim urzędzie skarbowym, ponieważ jest istotne dla ustalenia stawki podatkowej dla pozostałych dochodów osiąganych w Polsce.
Jeśli w Polsce nie osiągnąłeś żadnych dochodów, nadal musisz złożyć PIT w Polsce – jest tzw. pit zerowy, czyli PIT-0, do którego należy dołączyć formularz ZG, który uwzględnia dochody z Niemiec.
Jak odzyskać Lohnsteuerbescheinigung?
Pracodawca jest zobowiązany do przekazania karty podatkowej swoich pracowników (czyli potocznie „niemieckiego PIT’a) do Finanzamt. Musi to zrobić najpóźniej do końca lutego kolejnego roku, drogą elektroniczną. Jeśli jednak zdarzyło się, że zgubiłeś swoją Lohnsteuerbescheinigung lub nie otrzymałeś jej od pracodawcy, pierwszym krokiem jest kontakt z nim i prośba o wydanie duplikatu. Jeśli to nie przyniesie rezultatów, możesz zwrócić się bezpośrednio do niemieckiego urzędu skarbowego, który jest w stanie wygenerować nowy dokument na podstawie zapisów w systemie. Pamiętaj, że możesz również skorzystać z naszej pomocy - uzyskamy niezbędne dokumenty u Twojego pracodawcy, a następnie odzyskamy Twój podatek.
Co jest potrzebne do rozliczenia niemieckiego podatku?
Do rozliczenia niemieckiego podatku potrzebujesz przede wszystkim:
- dokumenty od pracodawcy, czyli karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung lub odcinek z wypłaty za ostatni miesiąc (Abrechnung),
- zaświadczenie o dochodach światowych UE/EOG wydane przez polski urząd skarbowy
- dokumenty potwierdzające poniesione przez Ciebie koszty, które mają wpływ na wysokość rozliczenia, np. wydatki związane z utrzymaniem mieszkania w Niemczech.
Dokumenty te, wraz z informacjami dotyczącymi Twojej sytuacji życiowej, są kluczowe dla prawidłowego wypełnienia niemieckiego zeznania podatkowego. Istotne jest, abyś nie przeoczył żadnych ważnych informacji, bo braki mogą prowadzić do opóźnień w niemieckim urzędzie skarbowym lub nawet do nałożenia na Ciebie sankcji.
Jeżeli brakuje Ci wymaganych dokumentów, pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy firm takich jak nasza. Zdobędziemy Lohnsteuerbescheinigung od Twojego pracodawcy, a potem pomożemy Ci odzyskać podatek dochodowy z Niemiec. Dzięki uprawnienion Steuerberatera mamy możliwość ściągnięcia danych dla podatnika prosto z niemieckiego urzędu skarbowego, pod warunkiem, że posiadasz IdNr, czyli Identifikationsnummer.
Na jaki zwrot podatku z Niemiec możesz liczyć?
Jak dużo możesz odzyskać z podatku z Niemiec? Kluczowym elementem, który wpływa na wysokość zwrotu, jest roczny dochód, który osiągnąłeś w Niemczech oraz klasa podatkowa. W rozliczeniu podatku możesz skorzystać z różnych ulg podatkowych, które mogą znacząco zwiększyć kwotę, którą odzyskasz, zwłaszcza jeśli masz nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać, to suma nadpłaconych podatków przez Twojego pracodawcę z Twojego wynagrodzenia. Na podstawie naszych doświadczeń, średnia kwota zwrotu podatku za pracę w Niemczech wynosi 3364 zł.
Co więcej, jeśli pracujesz w Niemczech i masz dzieci, możesz ubiegać się o dodatkowe środki na utrzymanie i edukację swoich dzieci, czyli zasiłek rodzinny Kindergeld.
Jeśli chcesz odzyskać swój podatek z Niemiec, przekaż swoje rozliczenie w ręce doświadczonych specjalistów. Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą i pomożemy w dopełnieniu formalności. Odzyskamy dla Ciebie maksymalnie największy zwrot podatku z Niemiec.